Velké Meziříčí
Jen málokteré město můžete vidět z takové výšky jako Velké Meziříčí. Nad městem totiž vede jeden z dálničních mostů na trase D1 z Prahy do Bratislavy. Právě z dálnice uvidíte Meziříčí jako na dlani - i se zámkem, v němž sídlí muzeum, s historickým centrem a kostelem sv. Mikuláše.
Kromě mostu - mimochodem nejvyššího dálničního u nás - městu vévodí renesanční zámek, ale dominantou historického centra je také kostel sv. Mikuláše. K němu patří 64 m vysoká vyhlídková věž, kde si při šplhání na ochoz můžete prohlédnout zvony, historické fotografie, světničku hlásného i hodinový stroj, který obsluhuje největší osvětlené hodiny v Česku s průměrem ciferníku 420 cm. V historickém centru vás zaujme také renesanční radnice se sgrafitovou výzdobou a několik dalších kostelů a kaplí.
Zámek aneb vzhůru na císařské manévry!
Dálniční most symbolizuje to, čemu se věnuje zámecké muzeum: vývoji pozemních komunikací od středověkých zemských stezek přes tereziánské císařské silnice až po současné dálnice. Sarajevský salon vám připomene císařské manévry, které proběhly u Velkého Meziříčí v roce 1909. Mezi nejvýznamnější hosty vojenského cvičení tehdy patřili císař František Josef I., německý císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d´Este, hostitelem byl zámecký pán hrabě František Harrach.
Z pivovaru do přírody, na farmu a za mravenci
Na hraběte Harracha si vzpomenete i při návštěvě velkomeziříčského pivovaru s restaurací v Jelínkově vile; jeho jméno totiž nese zdejší pivo. Kdo se rád toulá krajinou, na toho čeká údolí řeky Oslavy, poblíž Meziříčí také objevíte farmu nabízející mléčné výrobky, uzeniny a maso. S dětmi se můžete vypravit na putování po naučné stezce Šebeň. Nikde jinde v Česku ani ve střední Evropě prý nenajdete tolik mravenišť jako právě tady; ochránci přírody jich tu napočítali přibližně 1 200.